Anasayfa » 4- BJK 2 » Beşiktaş’ın en büyük eksiği

Beşiktaş’ın en büyük eksiği

Beşiktaş’ın en büyük eksiği profesyonel yapıya kavuşmaması. Kulübü profesyonel insanlar yönetmeli.  Mali işler uzmanı, Pazarlama Uzmanı ve futbolda da futbol adamları olmalı. Avrupa da bir çok kulüp  başkanı futbolun içinden gelen biri bizde böyle mi bırakın başkanı yönetimin içinde bile böyle kişiler tercih edilmiyor. Futbol şube sorumlusu futbolun içinden gelen bir profesyonel yerine bir yönetici seçilemez mi?

Yönetici seçerken iş sahasına bakmadan sadece başkanın her söylediğine evet diyecek kişiler seçildiğinden dolayı geldiğimiz durum ortada. Bu kişiler   sayesinde oluşan maddi buhranı  aşamayıp  tesisleşme ve  Türkiye’nin olmazsa olmazı lobi eksikliği sonucunda da  maalesef  her geçen sene seyirci sayımız azalmaya başlıyor.

Takım tutma  yaşında çocukları etkileyen bir büyük olgu ya da etken sportif basaridir. Sık sık şampiyon olan Avrupa’da başarılar kovalayan ve de yakalayan takımların taraftarı doğal olarak artar. Somut örnek vermek gerekirse; 1950’lerin sonlarında 1960’larda  hatta 1970’lerin baslarına dek üç büyükler arasında Fenerbahçe’den sonra en çok taraftara sahip camia Beşiktaş’tı. Ancak Beşiktaş 1966-1967 sezonunda lig şampiyonu olduktan sonra uzun süre şampiyon olamadı. Bu süreçte tam 14 lig şampiyonluğu kupası başka takımlara gitti. Türkiye Kupası gibi diğer kupalar, Avrupa kupalarında basari vb. kulvarlarda da elle tutulur bir basari gelmeyince Beşiktaş taraftarlarının sayısı azaldı ,Aksi bir durum  eşyanın doğasına aykırı  olurdu. 

Beşiktaş’ın bu zaafından Galatasaray yararlandı. Son 20, 25 yıldır oldukça başarılı sonuçlar alan ve 2000 yılında öyle ya da böyle araya bir UEFA Kupası ile Süper Kupa  sıkıştıran Galatasaray sonunda bu işin ekmeğini yedi, taraftar sayısı Beşiktaş’ın önüne geçti. Bu  gerçeği yadsıyamayız. Bir Beşiktaşlı olarak dürüstlüğümün gereği sunu da yazmak zorundayım. 2016  yılı itibariyle Galatasaraylılar Fenerbahçelileri bile sıkıştırmaya başladılar.

 Bugün her hangi bir okul gidin yeri önemli değil sınıfta bir oylama yapın ne demek istediğimi çok iyi anlarsınız. Biz seri şampiyonluklar alıp bu iki rakibimizle aradaki farkı kapatmalıyız.

MASİS KUYUMCU