Anasayfa » 5- 1903CEMİYETİ 1 » Gençler başarı ister.

Gençler başarı ister.

Simon Kuper, “futbolun şifreleri” kitabında kesinlikle  tavsiye  ederim taraftarlığın artık eskisi gibi  babadan  oğula  geçen bir  durum olmadığını, kazanan takıma göre  takım değiştirmelerin  çok olduğunu yazmış.  Elbette ki  doğruluk payı var.  Özellikle   küçük çocuklarda  doğruluk payı her  ülke  için  geçerli.

Bugün her hangi bir okul gidin yeri önemli değil sınıfta bir oylama yapın çocuklar hangi takımı tutuyor diye Beşiktaş sayısının az olduğunu görürsünüz. Takım tutma  yaşında çocukları etkileyen bir büyük olgu ya da etken sportif  başarıdır . Sık sık şampiyon olan Avrupa’da başarılar kovalayan ve de yakalayan takımların taraftarı doğal olarak artar. Somut örnek vermek gerekirse; 1950’lerin sonlarında 1960’larda  hatta 1970’lerin baslarına dek üç büyükler arasında Fenerbahçe’den sonra en çok taraftara sahip camia Beşiktaş’tı. Ancak Beşiktaş 1966-1967 sezonunda lig şampiyonu olduktan sonra uzun süre şampiyon olamadı. Bu süreçte tam 14 lig şampiyonluğu kupası başka takımlara gitti. Türkiye Kupası gibi diğer kupalar, Avrupa kupalarında basari vb. kulvarlarda da elle tutulur bir  başarı gelmeyince Beşiktaş taraftarlarının sayısı azaldı .

Beşiktaş’ın bu zaafından Galatasaray yararlandı. Son 20, 25 yıldır aldıkları  sonuçlar ve 2000 yılında öyle ya da böyle araya bir UEFA Kupası ile Süper Kupa  sıkıştıran Galatasaray sonunda bu işin ekmeğini yedi, taraftar sayısı Beşiktaş’ın önüne geçti hatta bence şuan Fenerbahçe’nin bile  üstündedir.

Masis Kuyumcu