Neden

Beşiktaş başta olmak üzere Türk Futbolunun en büyük sıkıntılarından birisi altyapıdan futbolcu yetiştirememektir. Yapılan pahalı yıldız transferler Beşiktaş’ın geleneğinde hep var olmuştur ve olmalıdır da. Yıldız futbolcuların kulübün yurtiçi ve yurtdışındaki imajının yükselmesine, taraftarlık bilincinin oluşmasına büyük katkıda bulunduğu bir gerçektir. Kadroda yıldızların olması güzel olmasına güzel ama son 20 senede altyapıdan yalnızca bir futbolcu çıkıyorsa bu pek ideal bir tablo olmaz. Beşiktaş’ın altyapısına yıllardır Türk Futboluna hizmet edecek çok sayıda genç geliyor.

Alt yapıya kulübümüz ciddi para harcıyor. Fakat camiamız, gelmiş geçmiş yönetimlerimiz ve A Takımımızı çalıştıran teknik adamlar bir türlü bu gençlere forma şansı vermeye cesaret edemediler. Şayet cesur olunup bu gençlere forma verilir ve gereken sabır gösterilirse, altyapıdan her sene bir futbolcuyu Beşiktaş’a ve Türk Futboluna kazandırabiliriz.

Altyapıdan futbolcu yetiştirmek, transfer borsasının kulüplerin maddi olarak çok zorladığı günümüzde kulübümüz için olmazsa olmazdır. Beşiktaş alt yapısındaki gençler de mutlaka çok süre alacağı bir takıma kiralık olarak gitmeli orada gelişimi takip edilmeli . Bakın voleybol takımımızın haline hem erkeklerde hem de bayanlarda çok kötü gidiyoruz peki bu kadar alt yapıya harcanan para neden karşılıksız kalıyor. Basketbolda her sene 12 oyuncu gidiyor 12 oyuncu geliyor ama bir tane alt yapıdan oyuncuyu sahada göremiyoruz NEDEN? Eminim ki mali kongrelerde dağıtılan kitapçıkta alt yapılara harcanan parayı sizler de benim kadar dikkat ediyorsunuzdur öyle az değil ciddi bir para harcanıyor bunun da bir karşılığı olmalı değil mi? Kısaca cesaret, sabır ve teşvik Beşiktaş’ın geleceğinin kurtarıcısı olacaktır.

MASİS KUYUMCU