Anasayfa » 2- BEŞİKTAŞ » Beşiktaş başkanı Fikret Orman şöyle konuştu;

Beşiktaş başkanı Fikret Orman şöyle konuştu;

“Tansiyonu yüksek maç oynandı. Kulüpler Birliği açıklamamız var. Açıklama yapsam derbinin önüne geçecekti. Sahada futbolun konuşulması için yorum yapmadı. Stresi yüksek derbi maçı oynandı. Fatih Hoca’nın sahada olmayışı vardı. Bizim için güzel oldu. Kendi camiamıza mutlu ettik”

“Kulüpler Birliği Vafı olarak açıklama yapıldı. Sağlık ve adelet herkese lazım. Yanlış yanlıştır ve doğru doğrudur. VAR sistemi var. Onların başında da hata yapıyorlar bazen. Bazen bunlara isyan ettiğimiz noktalar olacak. Hakeme ceza vermenin genel kuralları var. Hakemlerin bir puan sistemi var. Dinlendirilme var. Bu hakemi dinlendiriyoruz kamuoyuna açıklanmıyordu. Kendi içinde ödüllendirme veya cezalandırma sistemi vardı. Kötü yönetenler cezalandırıyor. İyi yönetenler ödüllendiriyor. Bir hakemin düdüğü asılsın denildiği zaman. Adelet duygusun zedeler.  Bir hakem kamuoyu önüne atılmamalı. Hakemlere zaten ceza veriliyordu bunlar kamuoyu önünde yapılmıyordu. Kulüplerde rahatsızlık oldu. Ali Dürüst’ün istifa edip gelmesi ve açıklamaları tuz biber ekti. Bazı kulüpler bana telefon açtı. Başkan yardımcılarımla konuştum. Özellikle Anadolu kulüplerini rahatsız ediyor. Anadolu kulüplerin maçlarında olaylar olmasına rağmen spor programlarında tartışılmıyor. Beşiktaş’a veya diğer büyükler spor programlarında konuşulurken Anadolu Kulüpleri konuşulmuyor. MHK bu hakeme ceza verdik dediğiniz zaman bir camiaya karşı lehine ve aleyhine karşı karar veriyorsunuz. Ali Dürüst transfere girdiği zaman gündeme gelmişti. Yıldırım Demirören eski başkanımız. Oraya giden kulüp şapkasını çıkartır. Ben Beşiktaş’a, Galatasaray’a Fenerbahçe’ye hizmet edeceğim olmaz. Talihsiz bir açıklama oldu. Ortada durulan yanlışlık. Galatasaray Kulübü ile konuşmam lazımdı. Anadolu kulüpleri ile konuşmadım. Trabzonspor, Bursaspor ve Sivasspor Başkanı ile konuşmuştum. Galatasaray ile Beşiktaş ile maçımız vardı. Münferiten karar vermem, başkan yardımcıları ile birlikte konuştum. Normalde Mustafa Cengiz’e iletmemiz gerekiyordu. Bizim hatamız varsa budur. Ortada bir yanlışlık varsa yanlış yanlıştırdı. Hatanın özü açıklamada değil açıklamadan önce Galatasaray Başkanı’na aramamızdır. Yapılan açıklamanın arkasındayız.”

“Bir gün önce bir gün sonra açıklanır ne farkeder ki. Sahaya çıkan futbolcu Kulüpler Birliği böyle bir açıklama yaptı mı der. Futbolcu maç günü bunlara takılmaz. Bizim yapmış olduğumuz açıklama Galatasaray aleyhine yapılmış bir açıklama değildir. Bizim rahatsızlığımız bir kulübün maçından sonra iki tane hakemin kamuoyu önünde kulağını çeker gibi cezalandırırsak diğer maça gelirken nasıl hür iradesi ile geliyor. Anadolu kulüplerine hata yapılmışken ne zaman gündeme gelmiştir. Galatasaray’a karşı yapılan bir açıklama değildir. Galatasaray maçı sonrası ve Ali Dürüst’ün istifa edip gitmesi ve geri dönmesi öyle gözüküyor. Mustafa Cengiz’e ona söylememiz gerekirdi. Bizim Kulüpler Birliği başkan yardımcıları arasında iletişimsizlik oldu. Açıklama sonuna kadar doğru bir açıklamadır. Beşiktaş maçından sonra olmuş olsa iki hakemin kamuoyu önünde yaparsanız adalet olmaz.”

“Fatih Terim ile dün derbi öncesinde görüştük. Sohbet edip, konuştuk. Birbirimize başarılar diledik. Ceza alması ile ilgili müdahalimiz yok. Sohbet ettik.”

Fatih Terim’e verilen cezalar

“Ben bir tarafım. Kulüpler Birliği Vakfı başkanı olarak tarafsızım. Beşiktaş Başkanı olarak tarafım. Arda’ya fazla ceza verilmesinin yanlış olduğunu söyledim. Fatih Terim’e verilen ceza konusunda detaylarını bilmiyorum. Beni de ilgilendiren durum değil. Üzücü şeyler. Kimse böyle şeylere gelmesin”

“Ankaragücü maçının Kayseri’ye alınması. Ankaragücü Başkanı, Galatasaray başkanını arıyorum. Ben veya yönetimden Federasyon’dan bir kişi ile konuştuğu ortaya çıksın. Ben görevi bırakırım. Maçın bir başka sahaya alındığını o gün duydum. Konya’nın ismi geçti. Biz bunu duyduk. Beşiktaş’ın maçını dışarı almışlar. Bunu yapanlar zaten. Alanya ile maç yapacağız. Bizim sahamızın çimi bozuktu tüm kulüplerden imza aldık ama Federasyon kabul etmedi. Ben yönetim kurulu hepimiz maç başka sahanın alındığını o anda duyduk.”

“VAR ile güvensizliğim olmadı. VAR da olsa da olmasa da onları yönetenler insan. Bilgisayar hata yapmıyor onun başında duranlar hata yapıyor. VAR kendi başına çalışmıyor. Orada  başında oturanlar bakıp karar veriyorlar. Hatalı kararlar veriyorsa onlar eğitilmeli. İlk günden beri  arkasındayım. Hatayı insanların yapmasını istemiyorsanız onları eğiteceksiniz.”
“Yurt dışından bir hakem yorumcu danışman olarak alalım. Her hafta maçlarla ilgili değerlendirme yapılsın. Maçları değerlendirsin Federasyon’a rapor versin. Teklifte bulunduk. Bazıları olabilir. Bir sonraki toplantıda bu gündeme geldi. Bir iki üç kulüp istemiyoruz. Galatasaray istemiyoruz demiş”

“Beşiktaş Kulübü başkanıyım. Fenerbahçe’nin durumu hakkında yorumu  yapmam. Bizim işimiz kendi kulübümüzle alakalı yorum yaparım. Fenerbahçe büyük camialardan birisidir. Bir gün toparlanır. Ali Koç, gerekirse gitmeyelim dedi ama bu kadar radikal olalım tarzında dedi”

“Ryan Babel ile sezon sonunda ayrılıyor. Uzatırsak devam ederiz.  Sözleşme konuşabiliiz. Sözleşme konuşabilecek bir durum oluşmadı. 7.4 TL Euro futbolculara ödeme yaptım. Kurda 5.9 TL oldu. Şu anda ödeme yapıldığı için kur zararı var. Beşiktaş’tan büyük kimse yoktur. Feda edilemeyecek bir oyuncu değildir”

“Daha çok kontratları elinde oyuncuları aldık. Genç oyuncu alındığı zaman ona bonservis bedeli ödemeniz gerekiyor. Gençleşme üzerine takım kurma üzerine gidecek. Ljajic kiralık oynuyor. Karius için de sözleşmelerini alabilmemiz için evet diyebileceğimiz oyuncular olmaları gerekiyor.  Oynamaları gerekiyor. Tolgay Arslan sevdiğimiz bir oyuncu. Disiplin yönetmeliklerini uyacak. Bizim açımızdan kimse olursa olsun kimse Beşiktaş’tan büyük olamaz. Kulübümüzün üzerine kimseyi çıkarmayacağız. Uymayanlar zarar görecektir. Beşiktaş büyük bir kulüptür.

“Futbolcular para isterken hepsi profesyonel. Başka işlerde duygusal. Beşiktaş bir kulübünün bir oyuncusu ne açıklama  yaparsa yapsın Beşiktaş oyuncusu olarak açıklama yapıyor.”

“Pepe’nin sezon sonuna kadar kontratı var. Gerekli teklifi var. Gelirse gidebilir”

“Burak Yılmaz, her yerde Beşiktaşlı olduğunu açıklar. Taraftarla arasında sıkıntı var. Onun bize hiçbir zaman ihaneti olmadı.  Şu anda en önemli ligin devre arasına kadar gitmek. Devre arası geldiğinde konuşuruz”

“Başakşehir puan kaybedince şampiyonluk havasına girdi. Sezon sonunda şampiyon olmak istiyoruz.”

“Şenol Güneş’i çok seviyorum. Bizim çok sevdiğimiz hocamız. Güneşli günler gelir. Yolumuza bakıyoruz. Bizim hocamızın iyi niyetinden şüphemiz olmadı. 4 sene bir takımda çalışmadı. Hoca ve güvenin birbirine ortaya koyuyor”