Anasayfa » 5-1903CEMİYETİ 6 » Beşiktaş Dernekleri.

Beşiktaş Dernekleri.

Beşiktaş tarihiyle Cumhuriyetten bile eski bir camia. Gönül verenlerinin sayısı ve bilinirlilik gücüyle, ülkemizin en köklü camiasından birisi. Bu tarz camialarda, hizmet etmek amacıyla kurulmuş oluşumlar bulunur. Beşiktaş’ımız da dernekler masasına bağlı olduğundan, dernek, cemiyet ya da taraftar grupları ile doludur. Bu oluşumların amacı; Beşiktaş’a hizmet etmek, değer katmak, kaynak yaratmak ve buna benzer olgulardan oluşmalardır.Başlangıç amaçları (çok iyi niyetle düşünerek söylüyorum bunu) Beşiktaş’a hizmet etmek olsa da, zamanla bu değişime uğrar. Oluşumların içinde kişisel kavgalar, ego çatışmaları ve ne yazık ki rant kavgaları yaşanır. Bütün bunların mükerrer şekilde yaşanması, sayıları yüzleri geçkin derneklerde süregelmesi tesadüf müdür? Yoksa sistem bunun üstüne mi kuruludur?

Beşiktaş’ın derneklerinin bir çoğu (gerçekten hizmet edenleri tenzih ederim) bazı yöneticilerin cebine dayalıdır. Oradan gelen imkanlarla yemekler düzenlenir, organizasyonlar yapılır, kiralar ödenir. Camianın içinde herkes bunu dle getirir. Neredeyse yılda bir kez tribünlere gelen taraftar bile bilir bunu. Hem de yıllardır süregelir şekilde. Lakin kimse, hiçbir yönetim ses çıkartmaz. Bu durum bazılarına rant, bazılarına kongre gücü, bazılarına tanınma imkanı sağlar. Dolayısıyla herkes memnundur bu durumdan.
Dernekler “içi boşaltılmış kurumlar” gibidir. Uzaktan baktığınızda güçlü ve düzenli; içeriden aktığınızda 3-5 kongre üyesi bulunan, yönetici imkanlarıyla birşeyler yapan, ego ve yer kapma savaşları yaşanan oluşumlar. Bu nedenle de bu kadar dernek varken, ortaya çıkan bölünme ve dağılmadır. Biraraya gelinerek yapılan Beşiktaş hizmeti, bir elin parmakları kadardır.

Yıllarca hiçbir yönetim dernekler konusunu düzene sokmadı. Derneklerin kurulmasında, kongre üyesi sayısı ve iç yapısı için şartlar oluşturmadı. Bu konuyla ilgili kontrol mekanizmaları kurmadı. Mevcut durumdan hep yönetimlere, ya da yönetici adaylarına gelebilecek destekler adına göz yumuldu bu duruma. Oysa “Herşeyden önce Beşiktaş” diyebilmeli, derneklerin durumu oy kaybedilme riskine rağmen (ki bir çoğunda kongre üyesi 3-5 kişi) düzenlenmeye gidilebilmeliydi. Olmadı olamadı!

Anlattığım mevcut duruma göre, dernek ve cemiyetlerin sayıları azaltılmalı. Herkes ortak bir payda da buluşmalı. Ana ve gerçek hedef Beşiktaş menfaatleri olmalı. Bunun dışında kalanlar, başka emelleri olanlar mutlaka dışlanmalı. Radikal değişimler yapmadığımız; mevcut düzene sessiz kaldığımız; rant, ego savaşı ve gizli yönetici desteklerine izin verdiğimiz müddetçe bu iş asla düzelmeyecek.
Derneklere yapılan gizli yardımların, bedava bilet vermekten bir farkı yok. Bunu yapan da, yaptıran da, izin veren yönetimler de bundan sorumludurlar.

MASİS KUYUMCU