Anasayfa » 2- BEŞİKTAŞ » Beşiktaş Rize’yi Yedi Bitirdi

Beşiktaş Rize’yi Yedi Bitirdi

          

Lige verilen milli ara ile yaklaşık olarak 23 günlük aradan sonra zorlu Rizespor deplasmanında 7 gollü galibiyet ile 3 puanı hanesine yazdıran Beşiktaş’lı futbolcular haftanın en gollü karşılaşmasını biz futbolseverlere izlettiler, son zamanlarda izlediğim en güzel maçlardan bir tanesi oldu. Hem mücadelesi yüksek, hemde bol gollü bir akşam oldu. Tam 9 gol izledik bu akşam. 

Okan Buruk’un Rizespor’un başına gelmesiyle iyi bir ivme yakalayan Rizespor hiç beklemediği bir Beşiktaş buldu karşısında. 

Beşiktaş Maçın hemen başlarında bulduğu iki gol ile ( Sanki Boks maçı gibi Bir sağ kroşe, bir sol kroşe ile ) bir anda başını sersemlettirdi. Rizespor bu hadiseyi çabuk atlatıp toparlanıp maça ortak oldu ama Beşiktaş’a gücü yetmedi diyebiliriz. 

Beşiktaş bu akşam rakibine 7 gol attı ama sanmayınki Beşiktaş rakibinden çok üstün bir futbol oynadı, aksine Rizespor Maç’ta 2-0 geriye düşmesine rağmen maçtan kopmadı 65,70 dakika Beşiktaş’tan üstün bir futbol ortaya koydu. Bir ara topla oynama oranını gösterdiğinde Rizespor %77’ye Beşiktaş %23 ile oynadığını gördük. Maç 2-1 iken Beşiktaş’ı sahasından çıkarmayan 25,30 metrelik alana hapseden bir Futbol oyandılar Tek eksikleri goldü çok şanssızdılar Beşiktaş ise çok şanslıydı. Rizespor’un ofsayt gerekçesi ile sayılmayan golleri vardı. İşte o gollerden biri sayılmış olsa Rizespor’un müthiş futbolu karşısında Beşiktaş bu akşam Fenerbahçe karşısında yaşadığı hadiseyi yaşayabilirdi. Rizespor’un Beşiktaş’ı bunalttığı anda Burak Yılmaz’ın attığı gol ile maç 3-1 olup Beşiktaş tam nefes almaya çalışsada maç Kopacak derken Beşiktaş’ın yediği gol ile Rizespor’u tekrar maça dahil ettiler. İşte o an Şenol hoca oyuna müdahele edip Gol attıktan sonra seyirci ile dialoga giren ve sarı kart gören Burak’ı oyundan alıp Güven Yalçın’ı sahaya sürmesi oldu. Şenol hoca, yapmış olduğu hamlenin karşılığını aldı ve maç 4-2 ‘ye geldikten sonra Rizespor’un direnci kırıldı ve Beşiktaş ardı ardına goller buldu ve zor geçeceğini tahmin ettiğimiz Rize deplasmanından 7 golle döndüler. 

Beşiktaş 7 gol attı ama saha içerisinde hala Beşiktaş’ın isminin ağırlığını kaldıramayacak bir kaç oyuncu vardı. Bunlardan bir tanesi Lens, bir diğeri ise Caner’di, Şenol hoca oyunda kaldığı 70 dakikalık sürede saha içersinde hiç bir varlık gösteremeyen Lens’e nasıl sabretti anlayabilmiş değilim, biz izlerken sinir krizi geçirdik resmen. Bir diğer isimse Caner, Rizespor onun kanadını koridor yaptı. 

Gelelim gecenin ışık gibi parlayan isimlerine, ilk başta Ljajic ile başlayalım. Beşiktaş’a geldiği günden bu yana ilk defa bu akşam olağan üstü bir futbol sergiledi attı attırdı. İlk attığı gol’e şapka çıkarılır serbest vuruştan attığı gole ise alkış yapılır. Bir diğer isim ise genç Güven Yalçın, Maçın son 20 dakikasında oyuna giren genç golcü 20 dakikalık kısımda 3 gol sığdırarak Hat Trick yaptı. 1. Ve 2. Attığı goller klas golcüye yakışır nitelikte 3. Golü ise ağları delen cinstendi. 

Okan Buruk hakikaten taş gibi takım yapmış kendisini tebrik etmek gerek. Bu akşam oyunu hiç çirkinleştirmeden yatmadan Kalkmadan göze hoş gelen bir futbol oynattı. Kazanabilirdide ama olmadı. Şöyle bir öngörüm var, Beşiktaş’a karşı futbol oynamaya Kalkan oyunu çirkinleştirmeyen her takım bu akşamki sonuçla karşılaşır. Yok aksine Beşiktaş’a karşı futbol oynamaya gelmeyen Beşiktaş’ın oyununu bozan, kaostan beslenen maç içerisinde zaman geçirmeye çalışan her takım başarılı olmuştur bunun bir çok örneğini görmüşüzdür. İşte bu bahsettiğim takımdan bir tanesi  Beşiktaş’ın önümüzdeki hafta kendi sahasında konuk edeceği Başakşehir futbol takımı. Beşiktaş’ı analiz edip Beşiktaş’ın üzerine gelmeyen rakip takımı uyutan bir Futbol yapısıyla Abdullah Avcı bakalım haftaya göreceğiz nasıl bir oyun yapısıyla Beşiktaş’ın karşısına çıkacaklar. Bu akşam Rize gibi saldıracaklar mı yoksa bekleyip bir gol atıp onun üzerine yatacaklar mı ? Şenol hoca Beşiktaş’a geldiğinden bu yana Abdullah Avcı’ya karşı bir üstünlük kuramadı, bakalım haftaya meslektaşını yenip şampiyonluk yolunda çelme takabilecek mi göreceğiz…

Ali Engin