Anasayfa » 3- BJK-1 » Türk Futbolunun en büyük sıkıntılarından biri

Türk Futbolunun en büyük sıkıntılarından biri

Beşiktaş başta olmak üzere Türk Futbolunun en büyük sıkıntılarından birisi altyapıdan futbolcu yetiştirememektir.Yapılan pahalı yıldız transferler Beşiktaş’ın geleneğinde hep var olmuştur ve olmalıdır da. Yıldız futbolcuların kulübün yurtiçi ve yurtdışındaki imajının yükselmesine, taraftarlık bilincinin oluşmasına büyük katkıda bulunduğu bir gerçektir.

Kadroda yıldızların olması güzel olmasına güzel ama   son 17 senede altyapıdan yalnızca bir futbolcu çıkıyorsa  bu pek ideal bir tablo olmaz.

Beşiktaş’ın altyapısına yıllardır Türk Futboluna hizmet edecek çok sayıda genç geliyor. Alt yapıya kulübümüz ciddi para harcıyor.

Fakat camiamız, gelmiş geçmiş yönetimlerimiz ve A Takımımızı çalıştıran teknik adamlar bir türlü bu gençlere forma şansı vermeye cesaret edemediler. Şayet cesur olunup bu gençlere forma verilir ve gereken sabır gösterilirse, altyapıdan her sene bir futbolcuyu Beşiktaş’a ve Türk Futboluna kazandırabiliriz.

Altyapıdan futbolcu yetiştirmek, transfer borsasının kulüplerin maddi olarak çok zorladığı günümüzde kulübümüz için olmazsa olmazdır.

Arda Turan’ın  alt yapı yaşı bittikten sonra kiralık  gittiği kulüpte gösterdiği performans ile bugün Barcelona da demek  ki alt yapı yaşı bittikten sonra   doğru adres  seçilirse hedefe ulaşmak zor değil. Beşiktaş alt yapısındaki gençler de  mutlaka çok süre alacağı bir takıma kiralık olarak gitmeli orada gelişimi takip edilmeli .

Amatör branşlar-ilgisizlik-borçlar

Sayın Başkanımız Genel Kurulda yaptığı konuşmada harcamalardan bütçe açığından borçlardan bahsederken işin zorluğundan da bahsediyordu. Konuşmasında Genel Kurul üyelerine soru da soran Başkan Voleybol u kapatalım mı dediğinde hadi oylayalım dediğinde bir elin sayılı parmağı kadar kişi parmak kaldırmıştı kapansın diye. Basketbolu kapatalım mı dedi sonuç yine aynı olmuştu.

Yani kimse kapanmasını istemiyor ama bir yandan da kulübe yük oluşturuyor. E ne yapacağız kapatalım mı? Bu soru zor bir soru… eğer tasarruf yapılmak isteniyorsa belki başka kalemlerden de yapılabilir kapatmak belki son çözüm olmalıdır.

Altyapıya harcanan bedellerin düşürülmesi yönünde belki bir çalışma yapılabilir, transfer edilen oyuncular, yüksek ücretli hocalar antrenörler, idari menajerler, takım koordinatörleri belki de ilk kısılması gereken kalemlerdir.  Takımlar belki daha küçük bütçelere dönmeli. Ancak bu durum da yetmez ise kaynak bulmak konusunda mesafe kat etmeli.

Sayın Orman’ın bahsettiği bir diğer önemli konu ise madem kapanmasını istemiyoruz e neden önem göstermiyorsunuz sorusu oldu. Başkan bu konuda da haklı, 20 kişiye maç mı oynanır. Burada bizim de kendimize çuvaldızı batırmamız gerektiğini belirtmeliyim.

Sonuç itibari ile önce kısalım hemen kapatmayalım ama Başkan da haklı o da ilgisizlikten ve borçtan yana dertli. Çıkış yolu bulmalıyız. Sponsor şart şubenin akıllıca yönetilmesi şart. Bunu deneyecek babayiğit şart

Kısaca cesaret, sabır ve teşvik Beşiktaş’ın geleceğinin kurtarıcısı olacaktır.

Korsan ürün alma takımına destek ol’

Kartal Yuvalarında imza kampanyası yapılması için defalarca uyarılarda bulunmuştum maalesef dinleyen olmamıştı ama Sayın Fikret Orman yönetimi bu uyarılarımı dinledi ve bu organizasyonu gerçekleştirdi . Şimdi de Beşiktaşlı taraftarlar kulübüne sahip çıkıyor ve korsan ürün almamaya çalışıyor. Kartal Yuvaları da  ‘Korsan ürün alma takımına destek ol’ sloganı ile yepyeni bir kampanya başlatmalı.Taraftarlarımıza  internet sitemizden  yepyeni bir indirim kampanyası ile yola çıkmalı. Sürpriz indirimlerle korsana karşı hep beraber, ‘HAYIR’ demek için belli ürünlerde fiat indirimine girmeli ve depolarda biriken ürünleri de uygun fiyattan  eritmeli.Lisanslı ürün alarak Beşiktaş spor kulübüne destek veriyor olmamız şart… Yoksa ne anlamı var ki, Beşiktaşlı olmanın.. Alacaksak eğer, lisanslı ürün haricinde kesinlikle Beşiktaş ambleminin olduğu ürünleri almayacaksın.. almamalıyız.. alana da müsaade etmemeliyiz..
Şimdi bir kısmınız adamın parası yoktur, bir formaya 130-150 lira verecek gücü yoktur” diye düşünüyor olabilir.. Evet olmayabilir.. durumu müsait değildir, kazancı çok değildir.. Ama bu tamamen sığınılmış bir demagoji yöntemidir.. Biraz mantık çerçevesinde düşünürsek eğer, lisanslı olmayan bir forma için adam zaten cebinden bi 20-30 lira çıkartıyor… Durumu buna yetiyor gözü ile bakalım… Lisanslı bir atkının fiyatı 30 lira… Lisanlı bi t-shirtün  fiyatı 35-45 lira.. Tüm taraftar 150-180 liralık forma giymek zorunda değil ki.. Madem sen  Beşiktaş için 20 lirayı gözden çıkarıyorsun… Gider bir atkı bir alırsın hem lisanslı ürün kullanırsın, hem kulübüne destek verirsin..
Bu kulübün ciddi bir paraya ihtiyacı var ve bu konuda hepimizin kulübe destek olmamız şart. Lisanslı ürün haricinde her şeyi boykot ediyor, almıyor, kullanmıyor olmamız gerekir.. Bazılarınız arma yeter diyor… Yetmez.. Sadece arma yetmez.. Evet Beşiktaş arması gururumuz, onurumuz.. Ama dediğim gibi üç beş kuruşun derdine düşüp, gösteriş olsun, pahalı ama alamıyorum dediğimiz ürünlere değil, cebimizdekinin yettiği lisanslı ürünler ile şerefimizi yürütelim.. Armayı yere düşürenlere destek vermeyelim…  Her sezonun formasını almak zorunda değiliz değil mi? Geçen sezon formalarını outlet mağazalarda daha uygun fiyata satılmalı…
Beşiktaş için gözden çıkardığınız bütçenizi, emeğinizi çöpe değil, kulübünüze kazandırın. Kulübümüz de bu konuda üstüne düşeni yapmalı herkesin bütçesine uygun Kartal Yuvalarında  ürün bulundurmalı