Anasayfa » 3- BJK-1 » Her takım her sezon hedefine ulaşamayabilir

Her takım her sezon hedefine ulaşamayabilir

Her takım her sezon hedefine ulaşamayabilir. Hele ki  TBL’de oynuyorsanız başınıza her şey gelebilir. Ligden de düşebilirsiniz. Doğru olduğuna inandığınız antrenörle yola çıkmışsanız hedeften sapmaları da göze alabilirsiniz. NBA’de 15-20 sene aynı takımda görev yapan koçlar her sezon çok başarılı mı olmuşlardır? Real Madrid, Barcelona asıl hedefleri olan Euroleague’de yıllardır kupa kaldırmaktan mı yoruldular ki koçlarıyla devam ediyorlar?

İleri gitmiş basketbol ülkelerine baktığımızda kulüplerin bir misyonu da antrenör yetiştirmektir. . Bizde ise bırakın antrenör  yetiştirme işini , yetişmiş olanları  bile paçavraya  çevirmekte üzerimize yok.Türk basketbolunun sadece  iyi oyuncuya değil , iyi antrenörlere  de ihtiyacı var. Maalesef bunu yeterince başaramıyorsak eleştireceğimiz sorumlular yine yöneticiler  olmalıdır.

Yöneticilik sponsordan gelen, İDDAA’dan gelen, federasyondan gelen paraları dağıtan kişi olmamalı  taraftarı ile uyumlu bilgi becerisi olan bir kişi olmalı yoksa her sene yeni bir takım yeni bir hoca bu işin en kolay kısmı  ,Bunlar olmadığı sürece   fazlasını beklemeyelim mevcut düzende daha fazlası olmaz.

Yeni bir anlayışa ihtiyacı olan Beşiktaş Basketbol yönetiminin değişmesi belki de erken bir teşhis ile sezonu kurtarabilir. Basketbol şubesini yönetenlerin Takım ile beraber,  onlarla nefes alan ve çaresiz bakışlarla bakmayan durumda olması,  yeni bir yönetici ile yönetim anlayışının gelmesi kurtuluşun reçetesi olabilir. Gelenin gideni aratmaması için yönetici seçiminin doğru yapılması, yukarıda saydığımız bütünlüğün sağlanması, yönetim taraftar ve takım buluşmasını en üst seviyede yapabilmesine de dikkat edilmelidir. Uzun vadede ise geleceğe yönelik hedeflerin belirlenmesi, planlanması, tesis yapımı, altyapıya önem verilmesi başarıyı daim kılabilecek etmenlerdir.

Reçete bellidir ama uygulayabilecek irade var mı bunu biz de merak ediyoruz…

MASİS KUYUMCU