Anasayfa » 2- BEŞİKTAŞ » Kartal Başakşehir Tılsımını Bozdu

Kartal Başakşehir Tılsımını Bozdu

     

Geçen hafta Rizespor deplasmanında aldığı 7-2’lik galibiyet ile büyük moral bulan Beşiktaş’lı futbolcular, uzun zamandır iyi futbol oynadıkları Başakşehir karşılaşmalarında galibiyete hasret kalmışlardı. Beşiktaş Başakşehir’i en son 2015 senesinde Mario Gomez’in attığı goller ile yenmiş, O tarihten bu yana Beşiktaş’ın Başakşehir karşısında Galibiyeti yok, taki bu akşama kadar. Beşiktaş’lı futbolcular Bu akşam aldıkları galibiyetle o tılsımıda bozdular.

Maç öncesi kadrolar açıkladığında, Şenol hoca geçen hafta Rize deplasmanında sahaya sürdüğü benzeri kadroyu gördük.    

Karşılaşmaya gelecek olursak, Beşiktaş maça hızlı baskılı bir şekilde başladı, ilk 10 dakika Başakşehir’i sahasından çıkarmayan bir Beşiktaş takımı, sonrası oyun hakimiyetini eline geçiren bir Başakşehir takımı gördük sahada. Başakşehir’in baskılı futbolu, bulduğu pozisyonlarda kaleci Karius kurtarışları ile dur desede, Kaleci Mert’in kendi ceza sahasından Beşiktaş yarı alanına yaklaşık 70,80 Metrelik uzun pasına attığı topta Beşiktaş defansı uyuması sonucu golü buldu. 

Beşiktaş defansını, Başakşehir’in attığı golde yediği golü amatörce buldum. Rakip kaleci 70 metreye arkadaşına top atıyor,  Beşiktaş defansı uyuyor. Sen izlersen rakibin cezanı keser affetmez. 

Başakşehir’in en büyük özelliği golü attıktan sonra oyunu kitlemesi gibi bir özelliği var bunu hepimiz biliyoruz, Başakşehir’in oyunu kitlediği zaman tek yapılacak iş duran toptan bulacağın gol ile o kilidi açabilirdin. Beşiktaş duran top’tan daha önceki maçlarda kornerden Atılan toplarda Gökhan Gönül’ün  ön direkte buluşup arka direkte diğer arkadaşına aktardığı topları gol yapma gibi bir özelliği vardı. Bu akşam Başakşehir’e atılan golde aynısı gibiydi, kornerden kesilen topu Gökhan’nın her zamanki gibi ön direkte vurduğu topu kaleci çelmesi sonrasında Atiba’nın golü tamamlaması sonucu kilidi açıp soyunma odasına karşılıklı atılan goller ile gittiler. 

Karşılaşanın 2. Yarısına baskılı bir şekilde başlayan Beşiktaş, Burak’ın attığı Harika gol ile bu sefer üstünlüğü ele aldı. İlk yarı Başakşehir’i izlemiştik 2. Yarı Beşiktaş’ın baskılı oyununu izledik. Roller değişince, Beşiktaş oyunun kontrolünü eline alıp Başakşehir kalesinde gol pozisyonunları buldu ama maçı koparacak 3. Golü bulamadı. Beşiktaş takımı orta sahası Medel, Atiba, Dorukhan üçlüsü Harika maç çıkartıyor derken Medel’in sakatlanıp oyundan çıkması orta saha düşermi diye düşündüm Şenol hoca Şimdi Necip’i oyuna alır diye düşünmedim değil. Şenol Hoca o hataya düşmeyip sakatlanıp çıkan Medel’in yerine Kagawa’ya oyuna alması Beşiktaş’ın orta sahada daha çok topa sahip olmasını sağladı. Sahada tek sırıtan tek oyuncu vardı Lens, Şenol hoca Lens’e 83 dakika sabretti. Geçen haftanın 20 dakikada Hat Trick yapan futbolcusu Güven’i 83 dakika yanında oturtan Şenol hoca Lens&Güven Değişikliğini 83 ‘ü dakikada gerçekleştirdi. Güven oyuna girdikten sonra etkili oldu, Gol pozisyonuna dahi girdi Biraz daha şanslı olsaydı yine golünü yazacaktı. 

Maçın son anlarında Başakşehir son can havli ile Beşiktaş’a karşı baskı kurdu, tehlikelide oldular hele son dakikada yakaladıkları pozisyonda Beşiktaş kalecisi Karius topu son anda çıkarıp Beşiktaş’ın sahadan üç puanla ayrılmasını sağladı. 

Beşiktaş’ın bu akşam sahada iki isim vardı, Birisi 36’lık delikanlısı Atiba diğer ismi genç Dorukhan oynadıkları futbol mücadeleleri üst derece idi. Başakşehir ataklarına set çektiler nerdeyse. Bir diğer ismi ise Golcü Burak Yılmaz, gollerini sırlamaya devam ediyor attığı gol fevkalede idi. Tam bir golcü vuruşuydu. 

Beşiktaş’ın bu akşam aldığı 3 puan altın değerinde, Matematiksel olarak şampiyonluk şansı sürüyor akşam oynanacak Fenerbahçe- Galatasaray maçından çıkacak sonuç Beşiktaş’ın yolunu çizecek. Matematiksel olarak şampiyonluk şansı sürsede Lig 2.liği için büyük avantaj elde edildi…

Ali ENGİN