Anasayfa » 2- BEŞİKTAŞ » PASTIRMASIZ PAÇANGA

PASTIRMASIZ PAÇANGA

Oyuncu oynadığı oyundan zevk almazsa, dünkü gibi konsantrasyon kaybına bağlı,  bireysel hatalar ortaya çıkar. 

Tam toparladım derken, yediğin gol seni sıfıra çeker. Aynı marazi belirtileri Del Bosque’nin saçma sapan oyun sisteminde, Beşiktaş tarihinin en geniş kadrosu da yaşamıştı. Yani izlediğimiz korku filmini 15 yıl sonra yeniden izliyoruz. 

Elbette transferler geç geldi, yedeği olmayan üç kritik bölgeye (kale, savunma, santrfor) takviye yapılmadı; âmennâ. Ancak bu kadro, bu rezilliği yaşatacak kadar kötü değil, bilakis ülkedeki en iyi iki kadrodan biri. Dolayısıyla taktisyenliğine çok inandığım Avcı’nın olmayacak duaya amin demesinde gizli bütün rezaletin açıklaması.

Elinde pastırma olmadan paçanga yapamazsın. Pek pek çemen tozuyla tatlandırırsın; onu da kimse yemez. 

Avcı’nın sistemini de kimse yemiyor. Gelen geçen Avcı’yı yiyor!

Arkadaşlar şaka yapmıyorum, Avcı’nın oynatmaya kalktığını, Liverpool o büyük imkânlara rağmen, 3 senede başarabildi. 

Basın toplantısını izledim. Oyuncular bireysel hata yapıyorlar, sistemin ne günahı var demeye getirdi. 

Bak güzel hocam, sana akıl vermek haddim değil ama Vida hayatı boyunca yaslanarak oynamış ve bu şekilde başarılı olmuş; sen Vida’yı orta saha çizgisine çıkartırsan hata yapar.

Ljajic dediğin adam geçen yıl 10 numara mevkiinde harikalar yaratmış. Bu adamı 8 yapıp, adam kovalatırsan, ya da oyunun kuruluş safhasında topla iletişimini kesip, rakip defansın arkasına koşu attırmaya zorlarsan sersem tavuğa döner.

Hücum ederken ısrarla ters kanattaki bekini, orta göbekte konumlandırırsan, kaptırdığın her topta rakip, terse çalışıp o bölgeyi kevgire çevirir. Hazırlık maçlarından beri bu şekilde pozisyon verip, gol yiyorsun farkında mısın?

Rakip oyun kurarken, delirmiş gibi, hem iki 8 numaranı hem de üç forvet oyuncunu prese yolluyorsun, pres kırıldığı anda, rakip orta sahası senin 6 numaranla baş başa kalıyor. Bu normal mi sence?

Velhâsıl, önünde iki seçenek var. Ya 2015’teki Güneş’in, daha doğrusu 2013’teki Aybaba’nın sistemine döneceksin; ki o da pas oyununun bir çeşidiydi. Bal gibi uygulatabilirsin. Ya da yol yakınken, iyice rezil olmadan istifa edeceksin.

Ha; takıma küme düşürmek gibi bir misyonun vardır, sana bu tembihlenmiştir, o ayrı! 

Şaka değil; düşeriz!

Ligde kalsın diye, kıçıma çarptı 2-1, yanlış görmüşüm 1-0 ile birilerinin önüne yatanlar, bizim gözümüzün yaşına bakmazlar haberin ola!

Hadi hayırlısı.

Hayırlı cumalar.

Sevgiyle…

Ari BARUTOĞLU