Anasayfa » 2- BEŞİKTAŞ » Simon Kuper, “Futbolun şifreleri”

Simon Kuper, “Futbolun şifreleri”

Simon Kuper, “futbolun şifreleri” kitabında kesinlikle tavsiye ederim taraftarlığın artık eskisi gibi babadan oğula geçen bir durum olmadığını, kazanan takıma göre takım değiştirmelerin çok olduğunu yazmış. Elbette ki doğruluk payı var. Özellikle küçük çocuklarda doğruluk payı her ülke için geçerli. Bugün her hangi bir okul gidin yeri önemli değil sınıfta bir oylama yapın çocuklar hangi takımı tutuyor diye Beşiktaş sayısının az olduğunu görürsünüz.

Takım tutma yaşında çocukları etkileyen bir büyük olgu ya da etken sportif başarıdır . Sık sık şampiyon olan Avrupa’da başarılar kovalayan ve de yakalayan takımların taraftarı doğal olarak artar. Somut örnek vermek gerekirse; 1950’lerin sonlarında 1960’larda hatta 1970’lerin baslarına dek üç büyükler arasında Fenerbahçe’den sonra en çok taraftara sahip camia Beşiktaş’tı.

Ancak Beşiktaş 1966-1967 sezonunda lig şampiyonu olduktan sonra uzun süre şampiyon olamadı. Bu süreçte tam 14 lig şampiyonluğu kupası başka takımlara gitti. Türkiye Kupası gibi diğer kupalar, Avrupa kupalarında basari vb. kulvarlarda da elle tutulur bir başarı gelmeyince Beşiktaş taraftarlarının sayısı azaldı . Beşiktaş’ın bu zaafından Galatasaray yararlandı. Son 20, 25 yıldır aldıkları sonuçlar ve 2000 yılında öyle ya da böyle araya bir UEFA Kupası ile Süper Kupa sıkıştıran Galatasaray sonunda bu işin ekmeğini yedi, taraftar sayısı Beşiktaş’ın önüne geçti hatta bence şuan Fenerbahçe’nin bile üstündedir.

Masis Kuyumcu