Anasayfa » 4- BJK 2 » Tüzük-Divan Kurulu-Seçim

Tüzük-Divan Kurulu-Seçim

Beşiktaş’ın adına yakışır bir Genel Kurul ve seçim yapılması hepimizin arzusu. Ancak bunun için kuralların net, açık, tüzüğe dayanır ve herkes için eşit şekilde olması gerekmekte.

Eğer bu şartların bir tanesi sakat ise işte o zaman Genel Kurulda kavga gürültü eksik olmuyor. Divan Kurulunun son yayınladığı açıklamada aday olacak kişinin 250 imzanın münferit olarak noter onaylı olması yada divan yöneticisi huzurunda ıslak imzalı dilekçe ile olmasından bahsedilmekte. Bir kongre üyesi sadece bir başkan için önerge verebileceğini de açıklamada okumaktayız.

Tüzüğe bakıyoruz; ne noterden bahsedilmekte, ne huzurunda imzadan, ne bir üyenin sadece bir başkanın adaylığı için onay vermesinden…

Geçen seçimlerde ıslak imza mevzusu yine hararetli tartışmalara neden olmuş, noter yada divan huzurunda verilen imzanın gerçek olduğunun kesinliği üzerinde durulmuş ; diğer türlü olan sadece dilekçe ile verilen imzaların doğruluğunun tespitinin zor olduğu belirtilmişti.

Divan kuruluna bu kadar önceden verilen dilekçelerin ve imzaların doğruluğunu tespitini kim yapar hangi kurul yapar bunda yetkil midir bu durumda ayrı bir karmaşa. Ancak dilekçe kime veriliyor ise kontrolü de o kurula aittir düşüncesi doğru olabilir.

Diğer soru neden bir üye sadece bir başkan için önerge verebilir. Bir genel kurul üyesi hem A başkan adayı için hem B başkan adayı için başkan olabilmesi için dilekçe verebilmeli. Neden böyle bir kısıtlama getirilmekte? Bunun kuralı nerede yazmakta?   Sonuçta seçim günü genel kurul üyesinin bir tane oyu vardır onu da ya A ya ya B ye kullanır.

Bu yorum mekanizmaları demokrasiyi gölgelemekte tüzüğü sekteye uğratmakta. Kanun Hükmünde Kararnameler gibi yaptım oldulara meyil etmekte.

Sayın Başkan Yamantürk’ün “Beşiktaş için uyuyamadım” dediğini hatırlıyor, tüm kalbi ile söyledği inancını taşıyoruz ancak tüzüğü uygulaması, demokratik bir ortamda işlerin yürütülebilmesi ve rahat uyuyabilmesi için bu sorulara da yanıt vermesini temenni ediyoruz.

Egemen Bakım