Anasayfa » 2- BEŞİKTAŞ » Yöneticiler iyi ve yeterli midir?

Yöneticiler iyi ve yeterli midir?

Hakemleri eleştiriyoruz, oyuncuları eleştiriyoruz , koçları eleştiriyoruz, federasyonu eleştiririz ama yönetimlere fazla dokunmadığımdan dolayı bence burada ciddi hatalar yapıyoruz. Türk Basketbolunun en zayıf halkasıdır yöneticiler. Unutmamak lazım ki doğru antrenörle yola çıkmayan ,yola çıktığı doğru antrenöre rahat çalışma zemini vermeyen ,bütçesini antrenörden saklayan ,antrenöre zaman tanımayan ,antrenörünü taraftara yem eden , antrenörü hakkında dedikodu yapan yöneticilerin başarısızlıkta hiç mi suçları yoktur.

Hep mi antrenör kötüdür? Yöneticiler iyi ve yeterli midir? Ne kadar spor kültürünün içinde yoğrulmuşlardır? Ne kadar yöneticidirler? Öngörüleri ne kadardır? Bunları da konuşuyor olmamız gerekir.

Her takım her sezon hedefine ulaşamayabilir. Hele ki TBL’de oynuyorsanız başınıza her şey gelebilir. Ligden de düşebilirsiniz. Doğru olduğuna inandığınız antrenörle yola çıkmışsanız hedeften sapmaları da göze alabilirsiniz. NBA’de 15-20 sene aynı takımda görev yapan koçlar her sezon çok başarılı mı olmuşlardır? Real Madrid, Barcelona asıl hedefleri olan Euroleague’de yıllardır kupa kaldırmaktan mı yoruldular ki koçlarıyla devam ediyorlar? İleri gitmiş basketbol ülkelerine baktığımızda kulüplerin bir misyonu da antrenör yetiştirmektir. .

Bizde ise bırakın antrenör yetiştirme işini , yetişmiş olanları bile paçavraya çevirmekte üzerimize yok.Türk basketbolunun sadece iyi oyuncuya değil , iyi antrenörlere de ihtiyacı var. Maalesef bunu yeterince başaramıyorsak eleştireceğimiz sorumlular yine yöneticiler olmalıdır. Yöneticilik sponsordan gelen, İDDAA’dan gelen, federasyondan gelen paraları dağıtan kişi olmamalı taraftarı ile uyumlu bilgi becerisi olan bir kişi olmalı yoksa her sene yeni bir takım yeni bir hoca bu işin en kolay kısmı ,Bunlar olmadığı sürece fazlasını beklemeyelim mevcut düzende daha fazlası olmaz.

Masis Kuyumcu